ТАЛАНТ Клуб

Наш блог

Батик

Батик — ручний розпис по тканині з використанням резервуючих складів.

На тканину — шовк, бавовна, шерсть, синтетику — наноситься відповідна тканині фарба. Для отримання чітких меж на стику фарб використовується спеціальний закріплювач, званий резерв (резервуючий склад, на основі парафіну, бензину, на водній основі — в залежності від обраної техніки, тканини і фарб).

Розпис батик здавна відомий у народів Індонезії, Індії та ін. В Європі — з XX століття.

Технологія

Існує кілька видів батика — гарячий, холодний, вільний розпис. Вони відрізняються способом резервування тканини.

Гарячий батик

В якості резерву в гарячому батику використовується віск. Віск наноситься за допомогою спеціального інструменту, званого чантінгом. Місця, покриті воском, не поглинають фарбу, а також обмежують її поширення. Гарячий батик називається гарячим тому, що віск використовується в «гарячому» розплавленому вигляді. Цей спосіб використовується в основному для розфарбовування бавовняної тканини. По завершенні роботи віск з поверхні тканини видаляється. Ефект розпису досягається завдяки пошаровому нанесенню фарби.

Холодний батик

Холодний батик переважно використовується при нанесенні фарби на шовк, хоча можливо використовувати і інші тканини. При цьому роль резерву виконує спеціальний матеріал. Його можна приготувати в домашніх умовах, але є і готові резерви. Він являє собою густу масу гумового походження. Існують як кольорові, так і безбарвні резерви. Холодний резерв наноситься або спеціальними інструментами — скляними трубочками з резервуаром, або використовується резерви в тюбиках, які оснащені подовженим носиком.

Вільний розпис

Техніка вільного розпису набула значного поширення, оскільки вона виявляє своєрідність почерку кожного художника і індивідуальну неповторність творів, властиву ручній праці. Вільний розпис по тканинах з натурального шовку і синтетичних волокон проводиться в основному аніліновими барвниками (іноді з різними загусками), а також олійними фарбами зі спеціальними розчинниками. Особливо цікаві результати виходять від поєднання вільної розпису з контурною наводкою і обробкою резервуючим складом.

Вільний розпис із застосуванням сольового розчину

Сутність цього способу полягає в наступному: натягнуту на раму тканину, в залежності від характеру малюнка, або просочують водним розчином кухонної солі і після висихання розписують, або розпис ведуть фарбами з основних барвників, в які введений розчин кухонної солі. Все це обмежує розтікання фарби по тканині, дає можливість виконувати малюнки вільними мазками, варіюючи форму і ступінь насиченості кольором. Вільний розпис фарбами з введенням в них сольового розчину можна поєднувати зі звичайним розписом холодним батиком. Для цього деякі частини малюнка виконують вільним розписом з доопрацюванням графічним малюнком, а фонові перекриття виробляють на ділянках, обмежених резервуючим складом.

Техніка Шиборі

Шиборі — так званий складаний батик. Результат досягається шляхом перев’язування і фарбування, тканина складається певним чином.Ця техніка має японське коріння, а там відповідно не обходиться без орігамі (складання, але не паперу, а самої тканини).